מאמרים

 (אי) שליטה על הסוגרים

 

מבין הקשיים שילדים מתמודדים איתם, מעטים הקשיים שמפריעים להורים יותר מהפרעות אי שליטה על סוגרים, או בשמן הלועזי אנקופרזיס ואניורזיס. אנקופרזיס הוא מצב בו ילדים לא מצליחים לשלוט במתן צואה. אניורזיס הוא קשיים בשליטה על השתן. במילים פשוטות – בורח לילד. וכמעט תמיד זה קורה במצבים הכי פחות רצויים. כשיוצאים מהבית, ליד הדלת, במסיבת יום הולדת של כבר, בגן, בכתה, בטיול, בביקור המשפחתי. אין גבול למבוכת ההורה. מבוכה מעצם הפספוס ומה זה אומר על כישורי ההורות שלי, ובעיקר מבוכה מכך שהילד לא נראה נבוך במיוחד, שזה לא מפריע לו באופן תחושתי. לא המגע הצואתי ולא הריח מפריע לו והוא מתנהג כאילו זו לא הבעיה שלו. אמא אחת אמרה לי: "אני לא מבינה איך הילדה  שלי, שהתפתחה כל כך יפה מהרגע הראשון, שצמחה להיות ילדה חכמה, נבונה, חברותית ויצירתית, עדיין מלכלכת את תחתוניה בכתה א'. והכי חשוב - למה בעצם? מה יוצא לה מזה? היא יודעת שזה מרגיז אותי, היא משלמת מחיר חברתי כי לפעמים ילדים אחרים מבחינים בריח ומתרחקים". קשה לא להבחין בייאוש ובתסכול של האמא הזו.

ההגדרה האבחנתית לאנקופרזיס מכילה את הקריטריונים הבאים: הטלת צואה חוזרת ונשנית בנסיבות לא מותאמות (לדוגמה, בבגדים או על הרצפה) בין אם באופן רצוני או באופן לא רצוני, לפחות אירוע אחד שכזה בחודש לאורך שלושה חודשים, גיל כרונולוגי של 4 שנים לפחות (או גיל התפתחותי זהה).  ההפרעה אינה נובעת ממקור גופני. לפני שפונים לטיפול יש לזכור שהטיפול מתאים לבני 4 ומעלה, ויש לעשות בירור רפואי מקדים לשלול בעיה גופנית.

כשאני מקבלת לטיפול מקרה של אנקופרזיס, לרוב אני רואה הורים בקצה גבול היכולת שלהם להכיל ולהבין. לעתים תכופות הם כבר ניסו לא מעט טיפולים אחרים, היו אצל רופאי ילדים, ניסו טיפולים פסיכולוגיים, טיפול באומנות, טיפול פיזיותרפי לשליטה על השרירים הטבעתיים האחראיים על הסוגרים. לכן, הם מתקשים להאמין שהטיפול שאני מציעה הוא קצר במיוחד והתוצאות מגיעות באופן מיידי. זה נשמע להם כאילו אני מוכרת להם קסם. האמת היא שלא מעורב כאן שום קסם. אני מדריכה את ההורים בעקרונות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי באנקופרזיס והתוצאות לא מאחרות לבוא. מדובר בשיטה נתמכת ראיות, מבוססת על מחקרים מדעיים שעובדת ברוב מוחלט של המקרים. בטיפול אנחנו יוצרים תכנית מותאמת אישית לילד על ידי ניתוח האירועים וזיהוי שרשרת התנהגויות שמובילות לפספוס ולכלוך התחתונים. אנחנו שמים למטרה את ההתנהגויות הלא רצויות המטרימות ועובדים על הכחדתן. תשומת לב מיוחדת מוקדשת לגיוס המוטיבציה של הילד. התכנית דורשת התגייסות משותפת של ההורים והילד, ופינוי זמן מיוחד המוקדש לאימון והחזרת השליטה בסוגרים לילד. אבל מכיוון שהטיפול קצר והתוצאה הרצויה מתקבלת, ההשקעה לחלוטין שווה את זה. הכי חשוב, ההורים הם אלה שמדריכים את הילד, הם מקבלים את מפתחות הטיפול לידיהם ומפעילים את התכנית בבית.

אניורזיס היא הרטבה לא רצונית של פעמיים בשבוע לפחות, במשך שבועיים, מעל גיל חמש. יש ילדים הסובלים מהרטבת לילה בלבד, ויש כאלה הסובלים לאורך כל שעות היממה. גם במקרים אלה, יש לפנות לטיפול מעל גיל חמש ולאחר בירור רפואי ששולל בעיה גופנית. הטיפול הקוגניטיבי –התנהגותי שאני מציעה הוא דומה לאנקופרזיס מכמה בחינות: הוא קצר, הוא מערב את ההורים ואת הילד ומתבצע בבית לאחר הכנת תכנית מדויקת המזהה את כל ההתנהגויות המטרימות להרטבה ועבודה על הכחדתן. ואז זה עובר, וזה עובד! אשמח לשמוע מכם.