טיפול ב CBT

מהו CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא הטיפול המקובל והנפוץ להפרעות חרדה ו-OCD משום שהוא עובד! זה הטיפול בהא הידיעה שהוכח במחקרים רבים כאפקטיבי במניעת חרדה. הטיפול מתמקד בעיוותי חשיבה (קוגניציות) ובדרך בה מחשבות שליליות יוצרות תפיסה מפחידה של מצבים יומיומיים שרוב האנשים תופסים כנורמליים. אצל האדם הסובל מחרדה מופיעה תגובה של fight or flight  - תגובת מלחמה או בריחה, התעמתות או הימנעות. הטיפול מתמקד בזיהוי הטריגרים המפעילים החרדה ובלמידה לנטרל אותם.

אני מיישמת CBT כדי לעזור לילדים ובוגרים ולמשפחותיהם להבין שהמחשבות השליליות הללו, לא המצבים המפחידים, הן אלו שמשפיעות על ההרגשה ועל ההתנהגות. המטופל לומד לזהות את המחשבה, לתייג אותה כדאגה מיותרת, להחליפה במחשבה חיובית, להבדיל בין פחדים ממשיים ומיותרים. זהו תהליך הדרגתי שנתפר לכל קליינט בנפרד על פי התוכן הספציפי של חרדותיו. יחד עם זאת, זה תהליך מאוד אפקטיבי. המטופלים מדווחים על שיפור ניכר בחרדות תוך מספר פגישות. הרגישות למצבים מעוררי חרדה הולכת ויורדת עד לרמה נורמלית. אנו עובדים על פיתוח כישורי התמודדות יעילים ובריאים, וביחד מנצחים את החרדה.

מה מניע את השינוי המהיר? מוטיבציה להביס את החרדה המשתקת עוזרת. עם זאת, לא קל להיפטר מהרגלים ולשבור תבניות התנהגותיות. למעשה, זאת עבודה מאוד קשה. לכן, אני מאפשרת לילדים "להרוויח" משהו משמעותי תמורת העבודה שהם משקיעים בהתגברות על החרדה. אנחנו מבררים יחד עם ההורים איזה פרסים הם יכולים להרוויח, פרסים שמתאימים למשפחה ולערכיה. הפרסים לא צריכים להיות שווי כסף. הפרסים עצמם עוזרים לפיתרון הבעיה בדרך חינוכית. הילדים יכולים להרוויח פעילות משותפת עם המשפחה, זמן איכות עם הורה, וכן הלאה. הילדים נעשים יותר עצמאיים, לומדים פתרון בעיות שעוזר בכל תחומי חייהם. המשפחות מדווחות על שיפור ניכר ברמת המתח והדחק. כמובן שאין פתרונות קסם. העבודה המשותפת עם המשפחות מתפתחת צעד אחרי צעד. ההורים מדווחים על תחושה של קבלת המושכות לידיהם, של העצמה. זו עבודה מתגמלת ביותר לכולם.

כשמדובר במבוגרים, הם מחליטים מראש איך יתגמלו את עצמם על העבודה הטיפולית. בנוסח של "ניקיתי את הבית ועכשיו אני אצ'פר את עצמי ב....". מבוגרים רבים מופתעים לראות עד כמה מהר הם יכולים להיפטר מחרדות ומהרגלים מטרידים בעבודה טיפולית מכוונת מטרה. הם חווים הקלה ניכרת בסימפטומים ומקבלים כלים לחיים שיישארו איתם לעד. לעתים נדרש "חיזוק" הטיפול אחרי שנה-שנתיים כדי להישאר במסלול ולא ליפול לתבניות ישנות של חרדות וטרדות.

הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) היא הפרעה מטרידה מאוד לאדם הסובל ממנה. הוא מוצא את עצמו עושה דברים חסרי טעם שוב ושוב, או לא מצליח להיפטר ממחשבות טורדניות המשתלטות לו על סדר היום. OCD גוזל זמן, מביך, והרסני למערכות יחסים. החדשות הטובות הן, ש-OCD מגיב היטב לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. CBT נמצא יעיל במיוחד למגר את ה-OCD בילדים ובמבוגרים. הטיפול מתמקד ב-exposure and response prevention. השיפור מורגש לאחר זמן לא רב של תרגול, והתוצאה מספקת מאוד לאדם ולמשפחתו. 

אני מטפלת גם בבעיות הבאות:

הפרעות טיקים ותסמונת טורט

תלישת שיער (טריכוטילומניה)

בעיות התנהגות

ילדים ומתבגרים על הספקטרום האוטיסטי

אילמות סלקטיבית

הפרעות שינה

דיכאון

Comments